تشخیص چاقی و عوارض چاقی

%da%a9%d8%a7%d9%87%d8%b4-%d9%88%d8%b2%d9%86

چنانچه وزن فرد ۲۰ درصد از وزن ایده آل بیشتر شود ، خطر بروز فشار خون ، بیماریهای قلب و عروق ، چربی خون و ابتلا به دیابت افزایش می یابد . از سوی دیگر چاقی ، زمینه ساز بروز مشکلات موضعی نظیر زانو درد ، کمردردهای شدید ، سنگ صفرا و بعضی بیماریهای تنفسی می باشد .

تحقیقاتی که در طی ۴ سال در ایالات متحده آمریکا انجام گرفته است ، بیانگر آن است که وقتی BMI افراد بالاتر از ۲۸ است ، دو برابر بیشتر به عوارض ناتوانی در حرکت و درد در اندام ها مبتلا میشوند . همچنین مطالعاتی که بر روی حیوانات صورت گرفته است ، نشانگرکاهش سطح ایمنی ، و کاهش مقاومت در برابر عفونت در حیوانات چاق است .

پژوهشهایی که در مورد انسان انجام گرفته است نشان می دهد که افزایش بروز سرطان با چاقی ارتباط مستقیم دارد. اگر BMI در محدوده بین ۲۰ تا ۲۵ باشد که محدوده سلامت وزنی است . میزان مرگ و میر در کمترین حد است . با افزایش BMI (افزایش وزن) مرگ و میر نیز بالا می رود و به همین ترتیب کاهش زیاد وزن یعنی لاغری مفرط نیز موجب افزایش مرگ و میر زودرس می شود.

نویسنده مطلب: افشین پورمحمد

اینجانب افشین پورمحمد اهل و ساکن خشکبیجار از شهرهای استان گیلان میباشم که در سال1370 ورزش وتمرینات بدنسازی را شروع نموده و از سال 1375 شروع به مربیگری نمودم و پس از طی مدارج تئوری و عملی در سال 1383 موفق به اخذ بالاترین درجه مربیگری از فدراسیون پرورش اندام جمهوری اسلامی ایران شده و به مربیگری درجه 1 نائل امدم , درطی این سالها و در مسابقات مختلف شهرستانی , استانی و کشوری , 39 بار موفق به اخذ جام شده و تیم خود را به سکوهای قهرمانی رساندم که در میان آنها چهار جام قهرمانی و اولی تیمی در مسابقات کشوری و باشگاههای ایران بوده است.

لینک کوتاه شده مطلب :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *